Na świecie jest wiele ras kotów oraz cała gama mieszańców, dla których niezbędnym zabiegiem jest pielęgnacja. Niektóre koty wymagają większego zaangażowania właściciela czy hodowcy inne mniej. Do kotów wymagających częstej i uważnej pielęgnacji należą z pewnością koty długowłose z obfitym podszerstkiem np. maine coon, zwierzęta o brachycefalicznej budowie czaszki, do których należą Persy, koty zwisłouche tu dobrym przykładem będzie kot szkocki zwisłouchy czy doński sfinks, który jest genetycznie pozbawiony sierści.

Istotne dla przyszłej pielęgnacji i relacji z kotem jest jego przyzwyczajanie do tego typu zabiegów już od okresu kocięcego.

Ważną kwestią w pielęgnacji jest używanie akcesoriów, szczotek czy trymerów przeznaczonych dla jednego kota tylko do jego pielęgnacji, w przypadku używania dla kilku zwierząt należy je dezynfekować. Jest to bardzo ważne, gdyż na sierści zwierząt mogą bytować pasożyty zewnętrzne, grzyby czy występować przyklejone do sierści jaja tasiemców, czy innych pasożytów i łatwo podczas zabiegów pielęgnacyjnych przenieść je na inne zwierzęta. Szczególnie dotyczy to salonów groomerskicch. Do wyboru są dwa sposoby dbania o pupila. Można korzystać z profesjonalnych salonów groomerskich, w których osoby doświadczone zadbają o kota lub samodzielnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Druga opcja jest niewątpliwie korzystna zarówno dla opiekunów, jak i samych zwierząt, gdyż podczas zabiegów nawiązywana jest i budowana więź z kotem.

Lśniąca i puszysta okrywa włosowa, to zdrowy wygląd kota.

Kąpać czy nie kąpać, oto jest pytanie?

Jest takie stare powiedzenie „zdrowy kot myje się sam” zawiera ono w sobie wiele prawdy. Koty o swoją lśniącą sierść dbają najlepiej i raczej nie zaleca się kąpania kotów, należy również pamiętać o tym, że większość kotów nie lubi kontaktu z wodą. Zdarzają się sytuacje, gdy konieczne jest umycie kota, wówczas trzeba pamiętać, że pH skóry waha się w granicach od 5, miast jeśli nasz kot jest po prostu zakurzony czy ubrudził się jedzeniem, wystarczy przetrzeć sierść szmatką zwilżoną ciepłą wodą. Kąpiele i związane z nimi używanie szamponów wzmaga wydzielanie sebum, upośledza właściwości ochronne skóry, a także może prowadzić do zapaleń skóry czy alergii. Jedynie w przypadku ras kotów jak doński sfinks czy sfinks kanadyjski, które są genetycznie pozbawione sierści, a ich skóra produkuje nadmierną ilość sebum zaleca się mycie kota raz – dwa razy w roku lub przecieranie mokrą szmatką i obserwacja
skóry kota, ponieważ zdarza się zablokowanie porów skóry przez sebum. U kotów posiadających sierść problem ten nie występuje, ponieważ część sebum wchłaniana jest przez okrywę włosową.

Pielęgnacja okrywy włosowej – szczotka dla kota

Koty krótkowłose

W przypadku sierści krótkiej można mówić raczej o masażu kota niż wyczesywaniu sierści. Taka okrywa nie wymaga od właściciela czy hodowcy specjalnych zabiegów oraz częstego czesania. Kot podczas samodzielnej pielęgnacji (mycia) znakomicie rozczesuje swoją sierść językiem, który budową jest do tego przystosowany. Jedynie w trakcie wymiany okrywy włosowej, czyli w okresie wiosennym i jesiennym możemy nieco ograniczyć jej gubienie od czasu do czasu ją wyczesując, choć nie należy spodziewać się spektakularnych efektów. Najlepsze są dla kotów krótkowłosych szczotki z naturalnego włosia. Niektórzy używają gęstych grzebieni czy trymerów do usuwania wypadającej sierści, jednakże nie jest to zabieg przyjemny dla większości kotów, więc można go pominąć. Nie należy używać wszelkiego rodzaju szczotek zakończonych drucikami, gdyż uszkadzają one strukturę włosa.

Koty długowłose

Regularność czesania kotów długowłosych ma bezpośredni związek z ilością podszerstka, którą cechuje się dana rasa. Amerykański curl, ragdol czy angora turecka są rasami o niewielkiej ilości podszerstka, stąd koty tych ras nie
wymagają częstego czesania, zabieg ten wystarczy wykonać raz w tygodniu lub nawet co dwa tygodnie. Inaczej jest w przypadku ras, które mają obfity podszerstek jak chociażby persy, maine coony czy koty brytyjskie długowłose, które z uwagi na swoje delikatną, miękką okrywę włosową wymagają regularnego czesania. Występujący u nich typ włosa ma tendencje do filcowania.

Jak pielęgnować uszy konta?

Ucho kocie to jeden z ważniejszych narządów pomagający zwierzęciu w lokalizacji dźwięków, dlatego pielęgnację kocich uszów należy wykonywać ze szczególną starannością. Najwłaściwszym narzędziem do tego zabiegu będzie wacik kosmetyczny, stosowanie patyczków jest o tyle niebezpieczne, iż można przy nieumiejętnie wykonywanej czynności uszkodzić zwierzęciu przewód słuchowy. Do mycia uszu używa się gotowych preparatów dedykowanych lub płynu fizjologicznego albo zwykłej letniej wody. Do płynu można dodać methylsulfonylmethane (MSM), jest
to siarka organiczna korzystnie wpływająca na kondycję skóry dostępna w formie proszku. Najważniejszą zasadą jest pielęgnacja wyłącznie zewnętrznej części ucha, czyli małżowiny usznej. Wacik, którym czyszczone jest ucho powinien być dobrze wyciśnięty z płynu, aby zapobiec dostaniu się cieczy do ucha środkowego co może doprowadzić np. do zapalenia ucha. Podczas pielęgnacji uszu należy sprawdzić, czy na małżowinie usznej oraz w zewnętrznej, widocznej części przewodu ucha zewnętrznego występują zmiany w postaci brązowej, woskowej wydzieliny. Jeśli tak należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii, gdyż objaw ten może świadczyć o zarażeniu kota świerzbowcem usznym (Otodectes cynotis).

Kot zwisłouchy, u tej rasy najważniejsza jest pielęgnacja uszu.

Kot zwisłouchy fot. unsplash.com

Szczególnej pielęgnacji wymagają uszy kotów zwisłouchych — kot szkocki zwisłouchy, z uwagi na szczególną budowę małżowiny usznej przylegającej do ciała. W przypadku tej rasy przynajmniej trzy razy w tygodniu należy oglądać uszy pod kątem zmian oraz przeprowadzać zabieg pielęgnacji, szczególnie jeśli pupil jest kotem wychodzącym.

Drugą grupą kotów wymagających pielęgnacji małżowiny usznej są koty z białym pigmentem na małżowinach usznych. W przypadku tej grupy u kotów wychodzących bardzo ważną czynnością jest   preparatów weterynaryjnych lub kremów z wysokim filtrem w porze letniej (przy intensywnym działaniu promieni słonecznych) i zimowej (podczas mrozów i wiatrów). Doskonale sprawdzają się do tego celu kremy przeznaczone dla niemowląt o gęstej, trudno zmywalnej konsystencji. W okresie letnim stosowane preparaty powinny się cechować wodoodpornością oraz filtrem SPF 50 lub 100, w zimowym z kolei preparaty zabezpieczające przed wiatrem i mrozem minimum
SPF 20.

Czyszczenie zębów – biofilm bakteryjny płytki nazębnej

Pielęgnacja pupila to także dbałość o zęby. Zatem czym jest biofilm bakteryjny płytki nazębnej i jak dbać o zęby kota? Codzienna pielęgnacja powinna być wykonywana szczoteczkami i akcesoriami do tego dedykowanymi, można używać również gotowych preparatów do czyszczenia zębów dla kotów. Podsumowując zagadnienie w przypadku skłonności organizmu do tworzenia się płytki nazębnej należy prowadzić profilaktykę w postaci codziennego czyszczenia zębów, można też stosować specjalne karmy wspomagające ograniczenie tworzenia kamienia nazębnego. Skład i struktura brykietów suchych karm dedykowanych jest tak opracowana, aby wspomagać pielęgnację zębów naszych zwierząt, mechanicznie podczas gryzienia je w pewien sposób oczyszczając.

Codzienna pielęgnacja oczu i nozdrzy

Zabiegi jak codzienna pielęgnacja oczu i nozdrzy bardzo ważne są u kotów o brachycefalicznej budowie czaszki, innymi słowy spłaszczonej jak u kotów perskich czy himalajskich. Wydzieliny z oczu czy nosa mogą prowadzić do różnego rodzaju zapaleń, jak chociażby zapalenie spojówek, ponadto wpływają na wygląd zwierzęcia. Zalecane jest codzienne pielęgnowanie oczu i nozdrzy przy pomocy miękkich wacików używając do tego dedykowanych preparatów dostępnych w wielu sklepach lub letniego naparu z rumianku, który ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Jednak nie należy rumianku stosować codziennie, gdyż ma on również właściwości ściągające.

Czy pazurki kota należy pielęgnować?

Wpływ na potrzebę pielęgnacji pazurów niewątpliwie ma tryb życia kota, środowisko, jak również cechy osobnicze. Koty wychodzące korzystają zazwyczaj z „drapaków naturalnych” w postaci okolicznych drzew czy innych drewnianych elementów. Ponadto w przypadku kotów wychodzących bezwzględnie nie należy wykonywać korekcji pazurów z dwóch względów. Przede wszystkim są one nieodzownym narzędziem dla kotów polujących na myszy czy na ptaki, służyć do przytrzymania ofiary. Ponadto w walkach z obcymi kotami, psami czy innymi zwierzętami są najlepszą obroną. Koty niewychodzące z kolei powinny mieć drapak lub kilka o różnej strukturze, z różnych materiałów, takie z których będą korzystać.

Zasadne jest przycinanie pazurów w dwóch przypadkach, jeśli w domu są małe dzieci lub jeśli kot po prostu ich nie ściera. Wówczas zabieg przycinania pazurków wykonujemy dedykowaną dla kotów pod względem wielkości gilotyną. Naciskając opuszki powodujemy wysunięcie pazurów, przycinamy tak aby nie uszkodzić znajdującej się wewnątrz łożyska macierzy, która stanowi bardzo mocno ukrwioną części pazura. W przypadku płytki rogowej okalającej pazur o pigmentacji jasnej macierz jest widoczna i w miarę bezpiecznie można zabieg przeprowadzić, jeśli płytka rogowa ma ciemny pigment należy bardzo uważać, żeby jej nie uszkodzić. Uszkodzenie naczyń krwionośnych powoduje u zwierzęcia mocny ból i obfite krwawienie, dlatego nie mając doświadczenia można rozważyć wykonanie zabiegu przez osobę doświadczoną mając na uwadze dobro kota oraz fakt, iż po nieumiejętnym przycięciu pazura w niewłaściwym miejscu i wywołaniu bólu kot w przyszłości może bronić się przed kolejnym tego typu zabiegiem.

Autor: Iwona Bodek