Owczarek niemiecki inaczej nazywany owczarkiem alzackim to stara rasa wyhodowana w Niemczech. Z uwagi na wszechstronne użytkowanie, piękną linię, proporcjonalną budowę i szlachetną głowę bardzo popularna. Ceniona zarówno wśród miłośników psów, jak i w służbach mundurowych. W społeczeństwie istnieje przeświadczenie, że owczarek niemiecki to pies mądry, inteligentny i szybko się uczy. To wszystko jest prawdą! Jednak czy jest to pies dla każdego? Na to i inne pytania związane z tą rasą odpowiemy w poniższym tekście.

Skąd pochodzi owczarek niemiecki?

Jak wspomniano we wstępie owczarek niemiecki na co wskazuje nazwa rasy wyhodowany został w Niemczech, a ściślej mówiąc w Alzacji. Stąd zamiennie używana jest pierwotna nazwa owczarek alzacki. Celem było wyhodowanie zwierzęcia łączącego w sobie cechy psa pasterskiego i obronnego. Za ojca tej rasy jest uważany jest Max von Stephanitz. W latach osiemdziesiątych XIX wieku kupił on psa o imieniu Hektor Linksrhein, który stał się protoplastą rasy. Hektor wykazywał cechy bliskie temu, co Max von Stephanitz uważał za idealne dla psa stróżującego: inteligencja, witalność, siła i gotowość do pracy.

Owczarek niemiecki – linie

Tu warto podkreślić, że wśród wielu ras psów istnieje podział na dwie linie hodowlane: wystawowa (eksterierowa) oraz pracująca (użytkowa). Decydując się na kupno owczarka niemieckiego należy pamiętać, że zwierzęta z linii wystawowych zwykle są łatwiejsze w ułożeniu i znacznie lepiej nadają się na psa rodzinnego. Psy z linii pracujących niedoświadczonemu opiekunowi mogą przysporzyć wielu problemów.

Wzorzec rasy – klasyfikacja FCI 166

Według FCI (Fédération Cynologique Internationale) owczarek niemiecki sklasyfikowany jest w grupie pierwszej — Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła. Zwierzęta uczestniczące w wystawach mogą otrzymać CACIB (Certificat d’Aptitude au Championnat International de Beauté), czyli Międzynarodowy Certyfikat Wystawowego Championa Piękności. Wybór najlepszego osobnika odbywa się w obrębie grup i polega na porównaniu i ocenie poszczególnych psów).

WZORZEC RASY – owczarek niemiecki krótkowłosy oraz odmiana długowłosa

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna mająca siedzibę w Thuin w Belgii

Drugim sposobem oceny psów jest tzw. próba pracy. Ten rodzaj współzawodnictwa przeznaczony jest dla psów pracujących.

Warto dodać, że rasa ta jest stosunkowo młoda, a mianowicie oficjalny wzorzec owczarka niemieckiego opracowano niewiele ponad 100 lat temu.

Jak wygląda owczarek niemiecki?

Wygląd ogólny

Owczarek niemiecki to średniej wielkości pies o nieco wydłużonej kłodzie, mocnej i muskularnej budowie ciała z silną linią grzbietu. Posiada wyrazisty wygląd z dumnie uniesioną prostą głową oraz pięknymi czujnymi oczami. Spośród znanych ras psów jest najbardziej podobny do wilka, jednak nie ze względu na pochodzenie, a z uwagi na budowę i proporcje ciała. Ogólne proporcje ciała oraz ukątowanie kończyn powodują, że porusza się płynnie i jest zdolny do wytrwałego kłusu.

Owczarek niemiecki z linii wystawowej

Owczarek niemiecki z linii wystawowej, charakterystycznie sylwetka wpisana w trójkąt, fot. Katelyn MacMillan on Unsplash

Owczarek niemiecki z linii pracującej

Owczarek niemiecki z linii pracującej, charakterystycznie sylwetka wpisana w prostokąt, fot. Yuriy Bogdanov on Unsplash

Wysokość i waga owczarków niemieckich

Zwierzęta mogą się różnić w zależności od płci oraz linii hodowlanej. Poniżej ogólne przedziały wielkości dla obydwu płci:
Samice:
• Wysokość w kłębie: około 55-60 cm
• Waga: około 22-32 kg
Samce:
• Wysokość w kłębie: około 60-65 cm
• Waga: około 30-40 kg
Według wzorca rasy długość tułowia jest o 10 – 17% większa od wysokości w kłębie.

Warto jednak pamiętać, że podane liczby są tylko ogólnymi przedziałami i mogą się różnić w zależności od linii hodowlanej (czynniki genetyczne), warunków środowiskowych, żywienia czy poziomu aktywności.

Zdjęcie głowy psa rasy owczarek niemiecki

Głowa owczarka niemieckiego krótkowłosego (zdj. po lewej) fot. Michael Dziedzic, głowa owczarka niemieckiego długowłosego (zdj. po prawej) fot. Max Kleinen

Umaszczenie: Najczęściej występujące kolory to czarny z podpalaniem, czarny i brązowy, czarny i zorzyca, srebrzystoszary, żółty, oraz kremowy.

Charakter owczarka niemieckiego

 

Użytkowość owczarka niemieckiego

Jak wspomniano powyżej owczarek niemiecki to pies o wszechstronnym użytkowaniu.

  • pracują w policji, wojsku, straży granicznej i innych służbach mundurowych
  • niezastąpione jako psy ratunkowe czy lawinowe
  • idealne psy stróżujące i obronne
  • świetnie sprawdzają się jako psy przewodnicy osób niewidomych
  • doskonałe psy pasterskie i towarzyszące

Jako ciekawostkę można dodać fakt, że w Stanach Zjednoczonych przedstawiciele tej rasy byli wykorzystywani przez sądy w roli wariografu czyli „wykrywacza kłamstw”.

Podsumowując owczarek niemiecki będzie dobrym tzw. psem rodzinnym szczególnie zwierzęta z linii wystawowych, natomiast wyhodowany został przez twórców rasy do pracy i tym należy kierować się przy decyzji kupna czy przygarnięcia psa tej rasy.