Pielęgnacja kota to także regularne czyszczenie jego zębów. Około 70% zwierząt w wieku powyżej dwóch lat z powodu niewłaściwej pielęgnacji uzębienia cierpi na choroby przyzębia. Zwykle są one następstwem osadzającego się na płytce nazębnej kamienia. Należy pamiętać, że nie wszystkie koty mają skłonność do jego tworzenia. Te zwierzęta nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych ze strony właściciela czy hodowcy. Tu jednak warto dodać, że mimo wszystko należy przyzwyczaić małego kociaka do szczotkowania zębów. Przemawia za tym fakt, że kamień na płytce nazębnej zaczyna powstawać w wieku powyżej dwóch lat i nie wiadomo wcześniej czy kot będzie wymagał dodatkowej pielęgnacji w tym zakresie. Czyszczenie zębów to zabieg, na który dorosłe koty źle reagują.
Spis treści:
Jak powstaje kamień? Czym jest płytka nazębna?
Warto poznać sam proces powstawania kamienia nazębnego, żeby zobrazować, jak szybko się tworzy i do czego w stosunkowo krótkim czasie mogą doprowadzić zaniedbania w pielęgnacji kocich zębów.
Płytka nazębna to inaczej biofilm, czyli skupiska bakterii przylegających do korony zęba oraz błony śluzowej dziąseł. Tworzenie płytki nazębnej związane jest z ciągłym namnażaniem bakterii, a sam proces jest bardzo dynamiczny. Na umytych zębach po kilku minutach tworzy się tak zwana osłonka nabyta. Jest to cienka warstwa, którą tworzą glikoproteidy ślinowe. Już po 8 godzinach pojawiają się w niej pierwsze pojedyncze skupiska bakterii, by po 12 godzinach rozpocząć proces intensywnego namnażania się. Efektem tego jest pokrycie po 48 godzinach całej powierzchni zęba biofilmem. Po około 9 dniach zwiększa się objętość płytki i rozpoczyna proces mineralizacji, czyli tworzenia kamienia nazębnego.
W przypadku powstania u kota kamienia nazębnego praktycznie niemożliwe jest jego usunięcie metodami domowymi. Głównie z uwagi na naturalną niechęć kotów do tego typu zabiegów, a także trudny dostęp do płytki nazębnej poddziąsłowej. W takim przypadku jedyną możliwością usunięcia kamienia jest zabieg skalingu. Należy go przeprowadzić w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz weterynarii wykorzystując skaler ultradźwiękowy oraz instrumenty ręczne pozbędzie się w sposób mechaniczny płytki nazębnej. Następnie zęby powinny zostać wypolerowane, ponieważ opóźni to proces ponownego pojawienia się kamienia nazębnego. Po takim zabiegu należy bezwzględnie zadbać o higienę zębów pupila.
Codzienna pielęgnacja zębów kota
Codzienna pielęgnacja zębów pupila powinna być wykonywana szczoteczkami i akcesoriami do tego dedykowanymi, można używać również gotowych preparatów do czyszczenia zębów dla kotów. Należy bezwzględnie przestrzegać zasady, że każde zwierzę ma swoją szczoteczkę.
W przypadku skłonności organizmu do tworzenia się płytki nazębnej (kamienia) należy prowadzić profilaktykę w postaci codziennego czyszczenia zębów. Można również stosować profilaktyczne specjalne karmy wspomagające ograniczenie tworzenia kamienia nazębnego. Skład i struktura brykietów suchych karm dedykowanych jest tak opracowana, aby wspomagać pielęgnację zębów zwierząt. Podczas gryzienia mechanicznie oczyszcza zęby.
Autor: Iwona Bodek
Najnowsze komentarze