Aloes drzewiasty (Aloe arborescens Mill) w naturalnym środowisku występuje na Półwyspie Arabskim i w Afryce. W Polsce uprawiany jest w szklarniach oraz donicach. Ma szerokie zastosowanie w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej. Poniższy tekst przybliży sposoby stosowania tej cudownej rośliny w medycynie weterynaryjnej.

Aloes drzewiasty właściwości

Leczniczo stosuje się liście aloesu. Działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo, przeciwbólowo, oczyszczająco, żółciopędnie, regenerująco oraz immunostymulująco.

fot. ROCKETMANN TEAM (https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/mezczyzna-rece-zaklad-trzymajacy-9507041/)

Aloes drzewiasty zastosowanie u wszystkich gatunków zwierząt

Wszystkie gatunki – u wszystkich zwierząt można stosować aloes w formie kompresów i maści.

Maść

Maść sporządza się ze zmielonego aloesu zmieszanego z wazeliną w proporcjach 1:1. Stosuje się ją powierzchniowo przy owrzodzeniach, czyrakach czy egzemach. Jest bardzo dobrym preparatem wspomagającym proces gojenia także przy mechanicznych uszkodzeniach skóry jak przecięcia czy otarcia, dobrze sprawdza się również w leczeniu uszkodzeń kopyt i racic.

Kompres

Kompresy mają podobne działanie jak maść. Dodatkowo można stosować tą formę przy stanach zapalnych oczu oraz przy guzach ropnych, oparzeniach i odleżynach. Wykonuje się je w formie okładów z soku. W przypadku zapalenia oczu można wykonywać kompresy lub doraźnie przemywać.

Aloes drzewiasty zastosowanie u koni

U koni można stosować aloes w postaci proszku uzyskiwanego z liści po odparowaniu soków.  Podawany koniom przy kolce jelitowej, ostrych zaparciach jak również wspomagająco przy dychawicy oskrzelowej. Najczęściej dodaje się proszek do paszy (2 łyżki na porcję). W przypadku zaparcia należy zrobić papkę z 1 łyżki proszku i szarego mydła z dodatkiem niewielkiej ilości wody.

Autor: Iwona Bodek

Bibliografia

Anioł-Kwiatkowska J.; Rośliny leczące zwierzęta, Wydawnictwo Szkolne i pedagogiczne, Warszawa 1993